Descriere
Vă invităm la IE Festival 2014 Ediția a III-a.
Participă:
- Ansamblurile folclorice de copii:
- "Băştinaşii" (Hârtopul Mare),
- "Opincuţele" (Chişinău),
- Ansamblurile folclorice:
- "Plăieşii",
- Surorile Osoianu,
- "Crenguţa de iederă",
- Ansamblul de muzică şi dans "Cimpoieșul" , s. Manta, Cahul.
Formaţii şi interpreţi de muzică populară:
- "Trei Amici",
- "Maximum",
- Mariana Dobzeu,
- Maria Iliuţ.
Meşterii populari:
- Maria Cristea, (Chişinău),
- Antonina Rusu (Chişinău),
- Maria Ciobanu (Bălţi),
- Valentina Guţu (s.Gordinești, Edineţ),
- Ecaterina Popescu (s.Clişova, Orhei),
- Olga Chiriac (Străşeni),
- Simion Lungu (s. Vădeni, Soroca),
- Elena Iliuţ (Cernăuţi),
- Marian Lungu (Bacău, Romania)
PROGRAM:
- 10:00 - 11:00 - Amenajarea expoziţiilor meşterilor populari.
- 11:00 - 11:50
- Întâmpinarea oaspeţilor ,
- Excursie prin Curtea Moşului,
- Desfăşurarea târgului de artizanat,
- Program folcloric de Duminica Mare cu jocuri pe toloacă,
- Ansamblul folcloric de copii "Băştinaşii" (Hârtopul Mare).
- 11:55 - 12:00 - Evoluarea ansamblului folcloric de copii "Opincuţele".
- 12:00 - 12:30 - Deschiderea oficială - Margareta Timofti şi Monica Babuc.
- 12:30 - 12:40 - Prezentarea colecţiilor de ii tradiţionale păstrate în patrimoniul Muzeului Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală.
- 12:40 - 12:45 - Evoluarea ansamblului folcloric "Plăieşii".
- 12:45 - 12:55 - Prezentarea colecţiei de ii de la Casa portului popular "Casa Cristea".
- 12:55 - 13:00 - Evoluarea ansamblului folcloric "Surorile Osoianu".
- 13:00 - 13:20 - Prezentarea colecţiilor de ii ale meşterilor populari A.Rusu, M.Ciobanu, V.Guţu, E.Popescu, O.Chiriac, S.Lungu.
- 13:20 - 13:25 - Evoluarea interpretei de muzică populara M.Dobzeu.
- 13:25 - 13:35 - Prezentarea colecţiei "Bucovina", meşter popular E.Iliuţ.
- 13:25 - 13:30 - Evoluarea interpretei de muzică populară M.Iliuţ.
- 13:30 - 13:40 - Prezentarea colecţiei de ii a meşterului popular M.Lungu.
- 13:40 - 13:55 - Evoluarea ansamblului de muzică şi dans "Cimpoieșul".
- 13:55 - 14:15 - Ceremonia de decernarea a diplomelor şi premiilor.
- 14:15 - 14:30 - Evoluarea ansamblului folcloric "Crenguţa de iederă".
- 14:30 - 14:50 - Licitaţie de caritate - Casa Cristea scoate la licitaţie ia îmbrăcată de Olivia Furtuna (prezentatoare TV Moldova-1) la anunţarea rezultatelor televontigului pentru concursul Eurovision.
- 14:50 - 15:00 - Evoluarea formaţiei Trei Amici.
- 15:00 - 15:10 - Concurs pentru copii "Aruncarea căciulei" (obicei rămas de la Ştefan cel Mare).
- 15:15 - 15:30 - Gastronomie tradiţională.
- 15:30 - 15:40 - Loterie de caritate.
- 15:40 - 15:50 - Prezentarea colecţiei etno,
- Evoluarea formaţiei Maximum.
Locul evenimentului - Pensiunea "Curtea Moşului" (Sectorul Ciocana, str.Milescu Spătarul 38, mun. Chişinău).
Mai multă informaţie vezi aici