Gala Giuseppe Verdi - Online

VOI MERGE 0

Alegeti una dintre optiuni:

Imagini

Informații

Data: 18 Iunie 2020, 20:00 Joi
Preț: Online
Evenimentele trecute
  • 3 Februarie 2019, 17:00 Duminică

Descriere

Fragmente din creația compozitorului cu participarea soliștilor, corpului de balet, corul și orchestra Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”.
Maestru de cor: Oleg Constantinov, Maestru în Artă
Prim maestru de balet: Anastasia Homițcaia, Om Emerit
Concert-maistru: Olga Vlaicu
Scenografie: Iurie Matei, Artist al Poporului

Interpretează:
Florin Guzgă, Opera Națională Română Iași
Sorin Lupu, Opera Română Cluj-Napoca
Simone Frediani, Italia
Mihai Munteanu, Artist al Poporului
Tatiana Busuioc, Maestru în Arte
Vladimir Dragoș, Artist al Poporului
Petru Racoviță, Artist al Poporului
Mariana Bulicanu
Rodica Picireanu
Valeriu Cojocaru, Artist al Poporului
Maria Țonina, Artistă Emerită
Iurie Maimescu
Ana Cernicova
Iurie Gâscă, Artist al Poporului
Anastasia Cușnir
Ion Timofti, Maestru în Artă
Tatiana Vârlan
Nicolae Văscăuțan,
Irina Sciogolev
Dumitru Mâțu
Lilia Istratii
Veaceslav Timofti
Taisia Mustea
Viktar Navitski
Partea I
Messa da Requiem
1) Dies irae, tuba mirum (Cor, Orchestra, Valeriu Cojocaru)
Lombardi alla prima crociata
2) Aria lui Oronte „La mia letizia infondere” (Sorin Lupu)
3) Trio (Giselda-Oronte-Eremita) „Qual volutta trascorrere’’
(Maria Țonina, Dumitru Mâțu, Iurie Maimescu, Solo vioară - Olga Vlaicu)
Ernani
4) Corul „Evviva!.. beviam’’
5) Aria Elvirei “Surta e la notte’’ (Rodica Picireanu)
Un giorno di regno
6) Uvertura (Orchestra, Corpul de balet)
Giovanna d’Arco
7) Final (Corul, Irina Șciogolev, Ion Timofti, Iurie Gâscă)
Luisa Miller
8) Aria lui Rudolph „Quando le sere al placido’’ (Mihai Munteanu)
9) Aria si Cabaletta lui Miller „Sacra la scelta’’ (Vladimir Dragoș
Macbeth
10) Corul vrăjitoarelor
11) Primul balet din balul vrăjitoarelor (balet)
Rigoletto
12) Aria Gildei „Caro nome” (Ana Cernicova)
13) Cântecul Ducelui „La donna e mobile” (Florin Guzgă)
14) Cvartet (Ion Timofti, Ana Cernicova, Tatiana Vârlan, Iurie Gâscă)
Partea II
Il Trovatore
1) Corul Fierarilor și aria Azucenei (Tatiana Busuioc, Cor)
2) Stretta lui Manrico „Di quella pira” (Simone Frediani)
Simon Boccanegra
3) Duet „Orfanella il tetto umile” (Petru Racoviță, Anastasia Cușnir)
La forza del destino
4) Rataplan (Lilia Istratii, Cor)
5) Aria Leonorei „Pace, Pace mio Dio”(Anastasia Cușnir)
Un ballo in maschera
6) Quadrille de Johann Strauss pe muzica lui Giuseppe Verdi
7) Scena și romanța lui Riccardo „Ma se m’e forza perderti” (Florin Guzgă)
Otello
8) Aria lui Jago „Credo in un Dio crudel” (Petru Racoviță)
I vespri siciliani
9) Boleroul Elenei „Merce dilette amiche” (Mariana Bulicanu)
Don Carlos
10) Aria lui Filip „Ella giammai m’amo”(Valeriu Cojocaru)
11) Duet „E lui desso l’Infante” (Sorin Lupu, Iurie Gâscă)
Falstaff
12) Final (Soliști, Corul)
Aida
13) Gran Finale (Orchestra, Corul)
Bis „Brindisi”

Amplasarea pe hartă

Autentificare

Vă rugăm să introduceți emailul și parola Dvs:

Înregistrare Express

Introduceți adresa de email și parola:
Emailul Dvs este deja înregistrat pe Fest.md. Doriți să unificați ambele conturi de utilizator?