Festivalul Internaţional "Zilele Muzicii Noi"
Imagini
Informații
Descriere
Vă invităm la Festivalul Internaţional "Zilele Muzicii Noi", ascultaţi muzică bună - muzică de calitate.
PROGRAM:
Duminică, 8 iunie
18:00 - Sala cu orgă:
Inaugurarea Festivalului Internaţional "Zilele Muzicii Noi", Ediţia XXIII
Orchestra Simfonică Naţională a Companiei Publice TeleRadio Moldova:
Conducător artistic şi prim dirijor Gheorghe Mustea.
Solişti:
- Mariana Bulicanu - soprano,
- Vitalie Cebotari – bariton.
BILETE: 60 - 80 Lei.
Marţi, 10 iunie
18:00 - Filarmonica Naţională "Serghei Lunchevici" (sala mică):
Concert Cameral:
Interpreţi:
- Ludmila Bulat – violă,
- Evanghelia Ciobanu - violoncel,
- Natalia Botnariuc – pian,
- Liliana Marin – mezzo-soprano,
- Natalia Lazicov,
- Inesa Ciolpan – pian,
- Victor Lagusta – helder tenor,
- David Barrientos (Chile) – clarinet,
- Lyudmila Kise – pian,
- Anastasia Gusarova – flaut,
- Vasilii Moscvitin – vibrafon,
- Vilia Tuzlucova – violoncel,
- Angela Moldojan – vioară.
În program:
- Pavel Gămurari - Trio pentru violă, cello şi pian,
- Anfisa Feodorova - Sonata pentru pian,
- Vlad Burlea - Monologuri latente pentru mezzo-soprano şi pian 1.Tăcerea, 2. Interior, 3. Oglinda,
- Moises Pano (Bolivia) - Huayno-bolivano pentru helder tenor,
- Karmella Tsepkolenko (Ucraina) - Duel-Duo pentru vioară şi violoncel,
- Edison Denisov (Rusia) - Sonata pentru clarinet solo,
- Lyudmila Kise - Fantasia pentru clarinet şi piano,
- Snejana Pâslari - Cine merge tot pe drum pentru flaut, vibrafon, vioară, violoncel.
Joi, 12 iunie
17:00 - Sala cu orgă:
Concert Cameral - Muzica secolului XX în interpretarea profesorilor Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice:
Interpreti:
- Angela Molodojan,
- Zinaida Brânzila-Coşleţ,
- Olga Vlaicu.
Solisti:
- Naum Hoş - vioară,
- Vladimir Andrieş - violă,
- Vera Stolearciuc - pian,
- Iulia Nashidasvili - violoncel,
- Margareta Cuciuc - pian,
- Xenia Stolearciuc - pian,
- Ion Josan - violoncel,
- Svetlana Danilova - pian.
În program:
- Boris Dubosarschi - Cvartetul de coarde Nr.4,
- Karol Szymanowski (Polonia) - Havuzul Aretusei,
- Arcadii Luxemburg (Israel) - Suita "Bluesis",
- John Williams (SUA) - 3 Piese pentru vioară şi pian din filmul ''Lista lui Schindler'',
- Vasile Zagorschi - Sonata pentru vioară solo,
- Paul Hindemith (Germania) - Sonata pentru vioară şi pian,
- Ștefan Neaga - Fantezie moldovenească,
- Rodion Schedrin (Rusia) - Cadril, Imitîndul pe Albeniz.
BILETE: 60 - 80 Lei.
Joi, 12 iunie
19:00 - Filarmonica Naţională "Serghei Lunchevici" (sala mare):
Concert simfonic:
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale,
Conducător artistic şi prim dirijor - Mihai Agafita
Interpreţi:
- Gintaras Janusevicius (Lituania) – pian,
- Livia Știrbu - pian.
În program:
- Alexei Stârcea - Preludiu,
- Vlad Burlea - Adjem Tarab. Tablouri orchestrale pe melodii de D. Cantemir,
- Dmitri Shostakovich (Rusia)- Concert nr.1 pentru pian și orchestră,
- Bohuslav Martinu (Сehia) - Concert pentru două piane,
- Dan Dediu (România) - Frenesia 1.
BILETE: 50 Lei.
Vineri, 13 iunie
15:00 - Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din Moldova (Str. 31 August, 153):
Întâlnire - discuţie cu membrii ansamblului de muzică contemporană Resonabilis (Estonia)
Vineri, 13 iunie
18:00 - Filarmonica Naţională "Serghei Lunchevici" (sala mică):
Dialog Muzical Spania - Moldova:
Ansamblul Ars Poetica:
- Dirijor - Oleg Palymski,
- Director artistic - Ghenadie Ciobanu.
În program:
- Jose M. del Valle - Eoia,
- Oleg Palymski - Don Quijote Poem,
- Claudio Prieto - Parodia,
- Vladimir Beleaev - Compoziţie nr.2,
- David Segui - Altarf,
- Ghenadie Ciobanu - The Signes nr.2.
Sâmbătă, 14 iunie
18:00 - Muzeul Naţional de Artă al Moldovei:
Concert Cameral - Resonabilis Ensemble (Estonia)
- Kristi Muehling - kannel,
- Iris Oja - voce,
- Tarmo Johannes - flaut,
- Aare Tammesalu - violoncel
În program:
- Helena Tulve (Estonia) - North Wind, South Wind,
- Tatiana Kozlova (Rusia) - Tightrope Walker,
- Andrus Kallastu - Elegical Trope,
- Galina Grigorjeva (Estonia) - Lament,
- Kristjan Koerver (Estonia) - "...notae..." No 4,
- Mirjam Tally (Estonia) - Birds for Company,
- Eugene Birman (Latvia) - "... I awoke and there were no walls to me from the moonlight",
- Arvo Part (Estonia) - Spiegel im Spiegel Für Alina.
Duminică, 15 iunie
18:00 - Filarmonica Naţională "Serghei Lunchevici" (sala mare):
Concert de Muzică Simfonică Românească din ciclul muziсă Românească de pe ambele maluri ale Prutului.
Orchestra Simfonică a Companiei Publice Teleradio Moldova
- Conducător artistic şi prim dirijor Gheorghe Mustea.
- Dirijor: Horia Andreescu (România).
Interpreţi:
- Mădălina-Claudia Dănilă (România).
În program
- Dan Constantinescu - Concert pentru pian şi orchestră,
- Adrian Iorgulescu - Simfonia a II-a,
- Dan Dediu - Verva,
- Ulpiu Vlad - Drumuri în lumină.
Luni, 16 iunie
18:00 - Filarmonica Naţională "Serghei Lunchevici" (sala mare):
Concert simfonic:
Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale:
- Conducător artistic şi prim dirijor - Mihai Agafița,
- Dirijor: Octav Calleya (Spania).
Capella corală Doina:
- Conducător artistic și prim dirijor – Ilona Stepan.
Interpreţi:
- Duo de piane Jose Eugenio şi Juan Antonio Vicente - Tellez (Spania).
În program:
- Vladimir Ciolac - Legenda buciumului,
- Dumitru Milcoveanu (România) - Simfonia Ecce Homo,
- Francis Poulenc (Franţa) - Concert pentru două piane,
- Heictor Villa Lobos (Brazilia) - Choros nr. 10.
BILETE: 50 Lei.